Choď na obsah Choď na menu
 


Alexandrov životopis

Fenomenálna cesta Alexandra Rybaka začala, keď mal 5 rokov. Jeho malá trojčlenná rodina sa presťahovala z Bieloruska a usadila sa v Nesoddene, ktorý sa nachádza len chvíľku cesty trajektom z hlavného mesta Oslo. Nataša a Igor, jeho rodičia, sú obaja profesionálni muzikanti a učiť svojho syna hrať na husle a piáno bola najprirodzenejšia vec na svete. Alexander cvičil ako vrcholový športovec, jeho vytrvalosť bola v spoločnosti pomerne vzácna a pohltila iné voľnočasové aktivity aj šport. Čoskoro bolo jasné, že si bude musieť vybrať medzi dvoma hudobnými nástrojmi a rozhodol sa pre husle. (Stále hrá aj na piáno, ale len ako hobby.) Alexander pokračoval v cvičení rovnako ako v koncertovaní so svojou rodinou a ďalšími muzikantmi. Vo veľmi mladom veku debutoval na javisku a mnohí si všimli jeho talent. Nastúpil na The Barrat Due Academy, keď mal 10 rokov a zrazu stretol ďalších mladých ľudí s rovnakou vášňou pre hudbu a uvedomil si, že nie je jediný.

Od úplného začiatku Alexander študoval s majstrovskými výsledkami a čoskoro začal vyčnievať z radu. Začal hrať jazz a ďalšie hudobné štýly rovnako dobre ako klasiku a pop hity. Hudbu skladá, odkedy bol mladým chlapcom, pretože jeho otec Igor ho naučil, že jedného dňa si tak bude môcť zarobiť. Jeho husle ho vzali na množstvo miest vrátane Ruska, Spojených štátov a Číny ako člena niekoľkých orchestrov. Narodený so sklonom k súťaženiu, Alexander sa čoskoro prihlásil do súťaže Pop  Idol Norway (obdoba SuperStar), ale tá sa neukázala ako správny odrazový mostík pre jeho unikátny talent (nepovoľovala použitie hudobného nástroja). O rok neskôr sa zapojil do inej talentovej súťaže s názvom Kjempesjansen, ktorá mala voľnejší prístup k hudbe aj hudobným nástrojom. S jeho vlastnou skladbou Foolin‘ Alexander vyhral a získal si srdcia celého nórskeho národa.

Riaditeľ jedného z najväčších divadiel v Oslo obsadil Alexandra do hry „Fiddler on the Roof“ (Huslista na streche). Jeho predstavenie viedlo k množstvu skvelých kritík a on získal cenu Hedda, najvyššiu, akú môže herec v Nórsku získať. Medzi množstvm týchto aktivít si Alexander našiel čas aj na to, aby cestoval do rôznych kútov Nórska ako huslista a zarobil si tak na stravu a ubytovanie. Na jednom z týchto výletov prišiel s myšlienkou napísať pieseň zvanú „Fairytale“ a keď ho jedného dňa v roku 2008 kontaktovala Norwegian Broadcastaing Corporation (Nórska vysielacia spoločnosť), mal plán. A to bol len začiatok...

Alexander Rybak vyhral 54. Eurovision Song Contest v Moskve v Rusku v máji 2009 neočakávaným výsledkom. Skončil s počtom 387 bodov, čím zlomil predchádzajúci rekord 292 bodov (Lordi, r. 2006) a získal teda o 169 bodov viac než predošlý držiteľ rekordu z Islandu. Alexander spieval „Fairytale“, pieseň, ktorú napísal prechádzajúc sa pohoriami západného nórskeho pobrežia a inšpirovanú nórskou folkovou hudbou. Vystúpil spolu s modernou tanečnou folklórnou skupinou Frikar Dance Company.

„Fairytale“ sa stala hlavným hitom v Európe a bola číslom jeden vo väčšine európskych hitparád po dobu niekoľkých týždňov. Tiež sa dostala do Top 3 v European chart bola na prvom mieste v Belgicku, Dánsku, Grécku, na Islande, v Nórsku, Švédsku a Rusku a druhá v Írsku, Fínsku a v Holandsku a Alexandrovo vystúpenie z Eurovision Song Contest malo viac než 10 miliónov zhliadnutí do niekoľkých týždňov.

Alexander Rybak vydal svoj debutový album „Fairytales“ (Rozprávky) krátko potom, a v auguste 2009 bol jeho album vydaný vo viac než 25 európskych krajinách vrátane Škandinávie, Ruska, Nemecka, Rakúska, Švajčiarska, Beneluxu, Francúzska a Grécka. Album „Fairytales“ mal v krátkom čase predaných takmer pol milióna kópií v celej Európe. Od vydania v Nórsku sa tento album umiestnil v Top 3, pričom niekoľko týždňov bol absolútnou jednotkou v predávanosti a do dvoch mesiacov získal trojnásobnú platinovú platňu. Tiež získal zlatú platňu vo Švédsku a dvojitú platinovú platňu v Rusku, kde v polovici augusta 2009 bol Alexander číslom jeden v Russian Billboard charts.

Druhou piesňou z albumu „Fairytales“ v Nórsku bola pieseň „Funny Little World“, ktorá sa umiestnila na druhom mieste v nórskych hitparádach, hneď za Fairytale. To bolo prvýkrát v celej histórii, kedy mal nórsky umelec dve piesne na úplnom špici n órskeho rebríčka.

Od Eurovision Alexander Rybak precestoval Európu na turné, vystúpiac viac než 100 krát pre viac než 300 000 ľudí. Tiež sa objavil v niekoľkých hlavných TV reláciách v Nemecku, Grécku, Holandsku, Belgicku, Rusku, Ukrajine, Bielorusku, Švédsku, Fínsku, Dánsku a Nórsku, vrátane Nobel Peace Concert (Nobelovho konceru mieru) – pričom bol sledovaný miliónmi divákov po celom svete.

V decembri 2009 bol v Nórsku vydaný dokument o roku, odkedy vyhral Eurovision v Moskve. Dokument „Fairytale The Movie“ zobrazil jeho život ako život vychádzajúcej pop star.

Alexander Rybak sa naďalej zúčastňuje televíznych relácií a nezabúda ani na svojich fanúšikov, ktorí sa radi prídu pozrieť na jeho koncerty. V roku 2010 sa zúčastnil švédskej show „Dancing with stars“ (obdoba Let’s Dance) a vydal druhý album s názvom „No Boundaries“ (Bez hraníc). V júni 2011 vydal album „Visa vid vindens“ ängar“ (Pohľad na veterné  lúky), na ktorom sa nachádzajú piesne vo švédčine a na ktorom spolupracoval so švédskym hudobníkom Matsom Paulsonom.

zdroj: www.alexanderrybak.com/bio/