Choď na obsah Choď na menu
 


O Alexovi

„You have to feel like a winner to win.“
(Alexander Rybak)

 

Alexander Rybak, celým menom Alexander Igorievič Rybak, v ruštine Алекса́ндр И́горевич Рыба́к (Alexandr Igarievič Rybak), v bieloruštine Аляксандр І́гаравіч Рыбак (Alyaksandr Igaravič Rybak). Jeho fanúšikovia ho volajú viacerými prezývkami – Alex, Saša, Smurf (Šmolko), Fiddler (Huslista). Sám seba na svojej facebook stránke podpisuje ako Alex alebo Yours Alex (S pozdravom Alex). Saša je typicky ruská prezývka, ktorú používajú aj jeho rodičia. Smurf ho volajú niektorí FaceBookies. Táto prezývka vznikla po uverejnení jednej recenzie na jeho album vo Švédsku. Recenzia nebola príliš priaznivá a jeho piesne označila ako „smurf-hits“. Členovia FaceBookies však prijali prezývku Smurf ako milé označenie svojho milovaného huslistu. Fiddler je v angličtine hovorový výraz slova "violinist", čiže huslista. FaceBookies Alexa často spomínajú práve ako "our Smurf" alebo "our Fiddler" ("náš Šmolko", "náš Huslista").

Alex sa narodil 13. mája 1986 v Bielorusku neďaleko Černobyľu, no ako päťročný sa aj s rodinou presťahoval do Nessodenu neďaleko nórskeho Osla, kde teraz býva. Vyštudoval Barrat Due Academy, kde študuje aj v súčasnosti. Okrem toho od svojich 19 rokov pracuje aj ako osobný tréner, dve hodiny týždenne. Počas Eurovision a turné mimo Nórska mal dobrý dôvod na prestávku, ale momentálne opäť poctivo trénuje svojich „žiakov“.

Svojich fanúšikov má veľmi rád, ale nemá rád oslovenie „fanúšik“. Namiesto toho radšej používa „friend“ (priateľ). V jednom zo svojich pozdravov povedal: „And you know I am saying you’re not fans, you’re my friends.“ („A viete, ja hovorím, že vy nie ste moji fanúšikovia, vy ste moji priatelia.) Samotný pozdrav začal slovami „My dear, beloved friends.“ („Moji drahí, milovaní priatelia.“). Ako sa v jednej nórskej relácii vyjadril, slovo „fanúšik“ preňho znamená, že tu hore je nejaká hviezda a fanúšik k nej vzhliada. A keďže sám seba nepovažuje za hviezdu, niekoho tam hore, oslovenie fanúšik nie je na mieste. Po koncertoch stále hovorí „Idem rozdávať autogramy svojim priateľom; idem sa fotiť so svojimi priateľmi.“ Po skonštatovaní, že teda má veľa priateľov, skromne odvetil „No, áno.“

Okrem toho že spieva, skladá hudbu, hrá na husle a na piáno, vie aj celkom dobre tancovať – vo Švédskej verzii Let’s Dance skončil so svojou tanečnou partnerkou Malin Johannson na peknom štvrtom mieste. Je schopný na počkanie zahrať takmer akúkoľvek skladbu a zaspievať hociktorú pieseň, vzhľadom na to, že má dokonalý sluch. Ako malý cvičil hru na husliach tri hodiny denne, teraz je to už menej. Nemá rád konkrétne jeden štýl – v jeho piesňach sa objavuje jazz, inšpirácia folklórom aj populárnou hudbou a samozrejme s orchestrom hrá klasické skladby. Spolupracoval dokonca aj na metalovej piesni. To označil ako „asi najfrajerskejšiu vec, ktorú som doteraz urobil.“ Niektorým sa toto jeho takpovediac skákanie zo štýlu do štýlu nepáči, ale jeho fanúšikovia ho majú aj kvôli tomu tak radi – jeho piesne sa len tak ľahko neopočúvajú, keďže nie všetky sú v rovnakom štýle.

Tiež ovláda niekoľko jazykov. Jeho rodným jazykom je bieloruština, ale ovláda aj nórčinu (keďže od piatich rokov žije v Nórsku), rovnako dobre hovorí anglicky a rusky. Okrem toho vie trochu švédsky a dánsky – dohovorí sa. A najnovšie sa začal učiť francúštinu.

Niektorých jeho vystúpení a koncertov sa zúčastňujú aj členovia tanečnej skupiny Frikar, s ktorou spolupracoval už pri skladbe Fairytale. A samozrejme takmer nikdy nemôžu chýbať jeho huslistky a zároveň vokalistky – Katherine, Olga a Maria.  Olga je najnovšou huslistkou, predtým bola treťou huslistkou Moa. Olga je pôvodom z Ruska, Katherine a Maria sú z Nórska. Alex a Maria chodili na tú istú vysokú školu (University of Oslo) a od decembra 2010 tvoria pár. O ďalších členoch tímu a tiež o Alexových huslistkách sa môžte viac dozvedieť v rubrike Huslistov tím.