Choď na obsah Choď na menu
 


2 články a video z Vestfossenu. 16. marec a 21. marec 2012

15. 7. 2012


1. Článok z novinového výtlačku Eikerbladet 16. marca 2012. Našla a preložila Vigdis Nor.

 

 

vestfossen-300x168.jpg

 

 

Odpočítavanie do príchodu Alexandra Rybaka

Kým je samotný hosť v Nepáli, mladí hudobníci v Eiker sa pripravujú na veľkú udalosť. V stredu budú koncertovať s Alexandrom Rybakom.

V prácach zboru tak dievčat z Vestfossenu, ako aj chlapcov zo Sláčikového orchestra v Eiker je veľká sila. Od nového roku bola pozornosť zameraná na spoločný koncert s Alexandrom Rybakom. 65 cvičilo a nacvičovalo melódie ako Fairytale, Europe´s skies a Funny little world. Alexander je momentálne v Nepáli. Ale najbližší utorok príde do Vestfossenu. Potom bude najskôr nacvičovať so všetkými mladými hudobníkmi, ešte pred menším školským koncertom.

V stredu sa bude konať veľký koncert vo Vestfossen Flerbrukshall. Predaj lístkov už prebieha.
„Tvrdo sme pracovali, aby sme toto pripravili. Je to veľká vec, že sme ho dostali sem, aby prišiel a hral s deťmi. Veľmi sa na to tešia a sú veľmi vzrušené,“ vraví manažér Sláčikového orchestra v Eiker, Ann Elin Halbjørhus.

 

vestfossen7-300x224.jpg

 

 

Koncert umeleckej školy vo Vestfossene. 20.- 21. marec 2012

—————————————————————-

2. Rozprávkový čas s Rybakom.

Publikované na www.dt.no 21.3.2012.

 

Napísala Vivi Skalleberg. Foto Lisa Selin.

 

 

Link na originál článku:

http://dt.no/kultur/eventyrtid-med-rybak-1.7142138?localLinksEnabled=false

 

 

Našla Tessa La.  Preložila Marianne Saietz

 

vestfossen1-300x208.jpg

 

 

 

Rozprávkový čas s Rybakom.

 

 

Keď Alexander Rybak hral „Fairytale“, takmer sa zdvihla strecha. Ale vo Vestfossene sa počíta stredajší večer.

Øvre Eiker: „Ahoj, volám sa Alexander Rybak. Ako sa voláte vy? Budem počítať do tri a potom poviete svoje mená. Raz, dva, tri…“

330 žiakov z Detskej školy vo Vestfossene kročalo svoje meno tak hlasno, ako vedeli, zo sedačiek na tribúne vo Vestfossen Flerbrukshall.

vestfossen2-300x228.jpg

 

 

 

„Veľmi dobre! Teraz poznáme jeden druhého!“ vraví Rybak.

 

 

Je tu utorňajšie ráno a školáci plní očakávania, ktorí si priniesli perá a papiere, dúfajúc v autogram, a malú ochutnávku stredajšieho koncertu so Sláčikovým orchestrom v Eiker a Vestfossenským dievčenským a chlapčenským zborom. A samozrejme s hlavnou postavou –  Alexandrom Rybakom.

Desivé

„Želala som si, aby som jedného dňa dostala šancu zahrať si sním“ vraví Vanessa Cameren (9) „A teraz som ju dostala,“ usmieva sa mladá huslistka, ktorá je jednou zo 60 mladých hudobníkov a mažoretiek, ktorí dnes večer budú koncertovať v športovej hale.

vestfossen3-300x208.jpg

 

 

 

Hedda Berglien (7) videla Rybaka v telke a zdá sa jej veľmi coolové hrať s ním. Už predtým hrala na niekoľkých koncertoch, ale myslí si, že je trošku desivé hrať pred takým veľkým publikom. Cameren si myslí to isté: „Som fakt vystrašená,“ hovorí.

 

 

vestfossen4-300x208.jpg

 

 

 

Tobias Andre Nilsen (7) si práve teraz myslí, že je to celé vyčerpávajúce. Spolu s ostatnými hudobníkmi je v hale od pol jedenástej a teraz je skoré popoludnie. Už stihli niekoľko hodín nacvičovať, ale ešte nie sú celkom hotoví. Sedemročný pripúšťa, že hrať na husle je trocha vyčerpávajúce, ale dúfa, že jedného dňa bude taký dobrý ako Rybak. „Ale nechcem byť celebritou,“ vraví. 

 

 

Rockstar

Samotná hlavná postava si dobre navykla na život celebrity a zvykla neodmietať kŕdle mladých lovcov autogramov. Priamo na javisku mladým hudobníkom demonštroval, ako môžu spraviť ich skladby väčšími.

„Rozmýšľajte o tom, že by ste mali byť tak trochu ako rockstar,“ vraví deťom.

vestfossen5-300x208.jpg

 

 

 

Pre nás vraví, že najdôležitejšou vecou je radosť.

 

 

Rybak niekoľko krát pripravoval svoje piesne pre sláčikové orchestre na mládežníckych školách a vyšších stupňoch. Nie tak často pre mladšie ročníky, ale robí to s radosťou. „Tu, tu je to skutočne o tom, že sa bavíte,“ vraví. 

Fairytale

Utorkový koncert by mohol byť ako malý nácvik, pretože skutočne záleží na stredajšom koncerte. Okrem iných piesní budú počuť „Fairytale“, s Rybakovou skupinou v spolupráci s mladými hudobníkmi.

vestfossen6-300x208.jpg

 

 

 

„Je tu miesto pre 650 ľudí. Predpredaj lístkov bol dobrý, ale stále je možné kúpiť si lístok pri vstupe,“ vraví Thea Temte, ktorá je členkou výboru Sláčikového orchestra v Eiker.

 

 

Účastníci.

  • Eiker Stringorchestra ( ESO) spoločným orchestrom Nedre Eiker Kulturskole a Øvre Eiker Musikk- og kulturskole. Študenti od 5 do 17 rokov. Dirigenti: Liv Andersen a Cecilie Husevåg
  • Vestfossen sievčenský a chlapčenský zbor.(VJGK). Deti od 8 do 12 rokov. Dirigentmi sú Eli Molaug Odland a Eva Rupali Graven.
  • Alexander Rybak (25). Je bielorusk-nórsky hudobník, skladateľ a herec. Vyhral Eurovision Song Contest 2009.

Video zo skúšky a školského koncertu 20.3.2012

 

 

 

 

zdroj: http://www.facebookies.org/2012/03/22/16709/

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.