Choď na obsah Choď na menu
 


Zrod Rybak's FaceBookies

28. 3. 2012

„Zrod Rybakových FaceBookies“

(napísala Irena Bay)

 

„Európa stretla huslistu“

 

Kde bolo, tam bolo, bol tam huslista zo severu.

Huslista bol chudobný a mal len sen, husle a pieseň. Ale mal ešte ďalšiu vec: mal lásku. Raz počul o princeznej žijúcej v krajine za siedmimi morami a siedmimi horami, zvanej Rusko. Hovorilo sa, že láska tejto princeznej je magická: jej láska môže splniť vaše sny... Môže vyzdvihnúť, kam patríte... Môže vás uzdraviť... Môže dať zmysel vašej minulosti, prítomnosti a budúcnosti. (Prinajmenšom tomu niektorí ľudia verili.) Bez toho, aby ju stretol, huslista sa do nej bezhlavo zamiloval a myslel na ňu noc a deň. Bol odhodlaný vyhrať, nech sa stane čo chce.

smurf-romantic-300x246.jpg

 

 

Zobral svoj sen, husle, pieseň a lásku a vydal sa pešo okolo celého divokého sveta nájsť ju. Keď prišiel do dediny zvanej Moskva, ľudia boli v polovici veľkých príprav. Spýtal sa dedinčanky, čo idú oslavovať, a ona radostne odpovedala: „Svadbu princeznej!“ Huslista na chvíľku prestal dýchať! Cítil akoby sa srdce v jeho hrudi roztrieštilo na milión sklených kúskov. Opýtal sa ženy: „Koho si berie?“ „No, nikto nevie! Ani ona! Jej otec, náš kráľ, bol veľmi dlho nešťastný, pretože sa nikdy nezamilovala. Odmietala všetkých nápadníkov z celého sveta: boli tu princovia a rytieri a výhercovia akademických cien, ale nik sa nedotkol jej duše. Jej otec sa začal vzdávať nádeje. Ale potom,“ ženina tvár sa rozjasnila, „oznámila, že o JEDNOM sa jej snívalo! V jej sne vzhliadla k modrému mesiacu a videla ako sa hviezdy začali pohybovať a víriť rýchlejšie a rýchlejšie a potom sa zrazu sformovali do tvaru bieleho, striebristo žiariaceho delfína na tmavomodrej nočnej oblohe. Delfín preskočil cez plný mesiac, plával vzduchom k princeznej a bez slov jej povedal, že by mala pozvať všetkých mladých mužov, aby súťažili medzi sebou v speve, nepoznaní svetom, a že sa má vydať za víťaza.“ („Aký nezmysel!“ pomyslela si princezná tej noci, keď sa zobudila, „Nikdy som nemala jesť korenené thajské jedlá tak neskoro v noci!“ Ale keďže sa nudila, rozhodla sa urobiť, ako jej povedal delfín v sne.)

Keď to huslista počul, slnko nádeje vykuklo cez mraky a on vyskočil k žene a pobozkal ju! „Blázon,“ mykla plecom a pokračovala v čistení ryby, ktorú držala v rukách, sledujúc, ako chlapec uteká do hradu, vrážajúc do ľudí a padajúc cez veci.

V tú noc sa všetci speváci zhromaždili v kostole pred kráľovým trónom vo veľkej, luxusnej, modernej hale. Tí, ktorí nenašli miesto v hale, pritláčali nosy na okná zvonku, žuvajúc pukance a očakávajúc súťaž. Po každej piesni sa milióny hláv otočili k princeznej, aby skontrolovali jej reakciu. Ale vyzerala unudená a smutná.

Potom prišiel huslista v bielej košeli a čiernej veste. Prešiel davom, pevne k sebe tisol svoje husle a nervózne si hryzol pery.  Bol tu, po všetkých tých prebdených nociach plných snívania a dúfania, konečne na konci svojej cesty. Podišiel ku kráľovi a vtedy uvidel Európu: pohľad na jej tvár mu zobral dych! Tam, v jej tvári, videl seba! Takmer sa zošalel! Prebehol si rukou cez vlasy, nabral dych a začal hrať svoju pieseň.

smurf-violin-300x275.jpg

 

 

Keď skončil, v celej krajine bolo úplné ticho. Prešla minúta... a potom ďalšia. A potom Európa vyskočila z trónu a utekala k huslistovi objať ho vášnivým, nadovšetko potrebným, perfektným bozkom!

smurf-singing-his-heart-out-2.jpg

 

 

Zobrali sa v tú noc a magický hviezdny delfín vybuchol v mnohofarebný ohňostroj na oblohe nad ich hlavami. (Ďalší deň mal huslista najhoršiu opicu svojho života, ale nevadilo mu to a aj tak poskytoval rozhovory! :P)

„KJELL ARILD TILTNES VYTVÁRA
HUSLISTOVU „The Official Facebook Page““

Keď huslista musel odísť na turné po celom svete, Európa sa cítila opustená a huslista jej veľmi chýbal. Takže kráľ Kjell Arild vytvoril na facebooku stránku zvanú „The Official Facebook Page of Alexander Rybak“ pre Európu, aby mohla ostať v kontakte s cestujúcim huslistom. Huslista posielal sms-ky a menšie videá z jeho cesty kráľovi a ten ich mohol zavesiť na Facebook, aby si ich Európa mohla prečítať, pozrieť a pobaviť sa.

smurf-fb-page-300x198.jpg

 

 

 

The Official Facebook Page of Alexander Rybak

http://www.youtube.com/watch?v=EPFJ-rnqZdE&feature=player_embedded#!

Ale Európa nebola dievča, aj keď bola princezná. Európou bolo vlastne veľa veľa ľudí z celého sveta, ktorí sa začali stretávať na stránke Official Facebook Page of Alexander Rybak a spolu sa bavili. Nazvali sa Rybak’s FaceBookies.

 RYBAK’S FACEBOOKIES na turné SVETOM, PREDSTAVAMI a WWW

Po čase im nestačilo rozprávať sa na facebooku a chceli sa stretnúť naživo.

Začali sa stretávať skupinky v ruských krajinách, aby privítali huslistu, keď mal prísť na promo vystúpenia a koncerty do Ruska, Bieloruska a Ukrajiny.

http://www.youtube.com/watch?v=JvyzD8lMFyQ&feature=player_embedded

Tri FaceBookies z Českej republiky, ktoré sme nazvali „České mušketierky“, nasadli do auta a cestovali krížom cez celú Európu na sever za huslistom a jeho skupinou na ich letné koncertné turné v Nórsku.

Medzitým takmer 30 FaceBookies sa nechali inšpirovať huslistovým príbehom a jeho hudbou a rozhodli sa vyrobiť mu darček, ktorý by mu ukázal, aký vplyv má na ich životy. Chceli mu poďakovať za radosť, ktorú rozprestiera celým svetom a za to, že sa stretli vďaka jeho oficiálnej stránke na Facebooku. Takže ony, ktoré sa nikdy v živote nestretli, si spolu sadli do virtuálnej tajnej jaskyne na Facebooku a napísali BOOK (Knihu) preňho a o ňom. Nazvali ju „Alexander Rybak’s story Retold by Rybak’s FaceBookies“ („Príbeh Alexandra Rybaka prerozprávaný Rybakovými FaceBookies“). V októbri 2009 cestovali spolu do Osla na jeho koncert do Nórska, aby mu dali KNIHU.

http://www.facebookies.org/2010/01/30/322/

Potom množstvo ďalších FaceBookies z Ruska, Ukrajiny a Bieloruska sa koncom novembra stretli a bavili na koncerte, spievajúc s huslistom.

FaceBookies boli aj v New York City, aby privítali huslistu! (A do NY cestovali celú cestu z Kalifornie a Kanady!)

http://www.youtube.com/watch?v=OiKI_PSimwg&feature=player_embedded

Krátko potom rusky hovoriaca skupinka zvaná „Alexander Rybak’s Facebook Friends“ („Priatelia Alexandra Rybaka z Facebooku“) a pôvodní Rybakovi FaceBookies sa oficiálne spojili pod menom „Rybak’s FaceBookies“ a dostali logo navrhnuté „Russian Bunch“ („Ruskou skupinou“) – nebudete prekvapení, keď teraz zistíte, že logo zobrazuje – čo iné? – magického delfína! :D

V decembri 2009 FaceBookies zo západnej Európy plánovali stretnutie v Berlíne (Nemecku) na ešte jednom koncerte. Ale nanešťastie, veci sa pokazili a koncert bol zrušený. FaceBookies boli veľmi smutní, keďže sa na to tešili (pre niektorých to bola jediná šanca vidieť huslistu vystupovať a už mali víza – a ak huslista nepríde do vašej krajiny, vy musíte ísť tam, kde je huslista, nie?).

Rozhodli sa aj tak ísť do Berlína, aj keď bol koncert zrušený: stretnúť sa zas alebo prvýkrát. Potom sa stala neuveriteľná vec: huslista (ktorého tiež veľmi mrzelo zrušenie koncertu v Nemecku), počul o stretnutí FaceBookies a rozhodol sa, že za nimi zaskočí a hodinku sa s nimi bude potulovať! :)))

Teraz snívame o ešte väčšom stretnutí FaceBookies! Na nejakom mieste, kde sa môžu stretnúť západoeurópsky aj rusky hovoriaci FaceBookies stretnúť a ísť spolu na koncert očareného, očarujúceho chlapca!

A ak by sa to podarilo (a jedného dňa sa to naisto podarí!), potom sa vrátime na Facebook napísať naše články pre každého, kto nemôže prísť, ako to robíme aj teraz! Napíšeme náš príbeh o tom, ako sme stretli huslistu, opíšeme mágiu jeho hrania na pódiu a zábavu, ktorú spolu zažívame.

A koľko nás je? Príliš veľa, aby sa to dalo spočítať! Sú tu aktívny FaceBookies a menej aktívny FaceBookies. Sú to tieňový FaceBookies, ktorí vyskočia z tieňa raz za čas, a potom sú tu ticho, z tieňa čítajúci ľudia, ktorých smiech počujeme, ale ktorých nikdy nevidíme. Takže, možno vy, vy sami, ste FaceBookie! Je ľahké to zistiť! Urobte si tento malý dotazník:

Som FaceBookie?

Ak odpoviete „áno“ na nasledujúce otázky, tak ste Rybakovým FaceBookie po celý čas:

1.      Prináša Alexander Rybak do vášho života radosť?

2.      Navštevujete jeho oficiálnu stránku na Facebooku?

3.      Bavíte sa tam?

 

Áno.
Áno.
Áno.

 

Výsledok: Ste, samozrejme, Facebookie!! :DDD

***

Čo robia Rybakovi FaceBookies?

  1. Trávia veľa času obľubovaním šmolka, známeho tiež ako huslista.
  2. Trávia veľa času vtipkovaním na jeho oficiálnej facebook stránke a tiež smiatím sa.
  3. Hľadajú informácie a novinky o huslistovi, prekladajú ich pre ostatných a zdieľajú ich s ostatnými.

(Pozrite NEW STUFF ON ALEX thread; skupinu prekladateliek “Girls translating”; pozrite youtube channel of the FaceBookies, napríklad. Ale je toho omnoho viac! Len čeknite dicussion threads na oficiálnej facebook stránke.)

  1. Stretávajú sa na dlhých cestách a chodia na huslistove koncerty!
  2. Teraz, bod č. 5 je veľmi špeciálny!!! Toto je to, čo nás odlišuje od ostatných fanúšikovských skupín:
    Píšeme vlastné články o stretnutí a/alebo videní sa s huslistom na pódiu!

 

Momentálne máme ooooooobrovskú knižnicu (library) s článkami z celého sveta a náš komunikačný systém rastie každým dňom! Takmer žiadne koncerty neunikli bez toho, aby o nich nebol pridaný článok od jedného z našich „špiónov“ :))) Inými slovami, ak je nejaký koncert – FaceBookies sú tam a čoskoro napíšu článok s ich fotkami a videami. Sme prví kto to vie! (Počula som, že občas to vieme ešte skôr než Kjell a aj sám Alex!! Na druhej strane, možno je to len klebeta (rumour), kto vie, kto vie... :D)

Teraz je rad na vás:

Povedzte nám váš príbeh o stretnutí sa s huslistom! Nemôžme sa dočkať, aby sme si ju prečítali!

 

zdroj: http://www.facebookies.org/2010/01/30/322/

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.